Co to znamená? Nepoužíváme chemické postřiky, umělá hnojiva a rašelinu, tedy to, co ubližuje přírodě. V zahradě jsou prvky, které podporují biodiverzitu, neboli – snažíme se poskytnout příbytky a potravu co možná největšímu množství živáčků.
Chcete vidět, jak naše zahrada žije? Přijďte se podívat, když svítí slunce - na květech trvalek a letniček spatříte doslova hejna motýlů, nejen bělásky, ale i babočky, okáče, modrásky, dokonce i lišaje, kteří vypadají jako malí kolibříci, ale také včely a čmeláky, včelky samotářky a nad jezírkem vážky a šidélka. Keře a stromy poskytují úkryty pro drobné ptactvo – letos nám vyvedly mláďata dvoje sýkory koňadry v budkách, které jim vyrobili školáci. Úspěšně zahnízdili rehkové domácí. Od počátku června si pochutnáváme na jahodách, dozrály i třešně a keře muchovníky nás obdařily bohatou úrodou – děti jsou od nich někdy modré až za ušima.
Máme zahradu pro radost. A pro užitek. A jako přírodní učebnu. A to díky pracovitým dětem, současným žákům, a díky těm, kteří už z naší školy vyšli a zahradu pomáhali budovat. Díky úsilí všech paní učitelek. Díky pochopení rodičů, kterým se občas potomci vrátí ze školy zablácení. A v neposlední řadě díky naší obci, která nás v našem snažení podporuje.
A tak se s dětmi těšíme, že do naší zahrady najde cestu opravdový ježek. A my dospělí máme naději, že se snad podaří zastavit devastaci životního prostředí, úbytek rostlinných a živočišných druhů, když si vychováme generaci mladých lidí vnímavých k přírodě. Dagmar Losenická
A jak to všechno v roce 2014 začalo.