Školáci vypisovali informace z knih, encyklopedií, učebnic, hledali zajímavosti na internetu. V hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností vyráběli ježky z kaštanů. Kdo ještě neumí číst a psát, tak alespoň kreslil a maloval.
Celé snažení jsme ukončili ve čtvrtek 22. října minikonferencí, kde každý žáček vystoupil a prezentoval svoji práci. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého ze života ježků a všechny nás to bavilo. Děkujeme také rodičům za výbornou spolupráci. Kdo chce vidět, jak jsme pracovali, může se zajít podívat do školy, kde jsou vystaveny ukázky prací. Vladimíra Stehnová
UKÁZKY PRACÍ:
JEŽEK
Je to savec. Je to noční živočich. Živí se hmyzem, červy, sežere i myš nebo hada. Žije samotářským životem na okraji lesů, zahrad a parků, dorůstá do délky kolem 30 cm. „Cupe, cupe v lese, nůši jehel nese.“ (Eliška O., II. tř.)
JEŽEK
Má malé oči, špičatý čenich a nepatrný ocásek. Měří okolo čtvrt metru a jeho hřbet je pokrytý dlouhými tuhými bodlinami. Źiví se hmyzem, červy, žábami a vůbec drobnými živočichy. Žije v Evropě, Asii a Africe. (Martin A., II. tř.)
JEŽEK
Malým ježkům, vážícím pod 300 g, je nejlépe při teplotě kolem 18 – 20 oC, větší vyhledávají chlad – kolem 13 – 15 oC. Když se ježek dostatečně vykrmí, nastane čas pro skutečný zimní odpočinek. Potřebuje k němu teplotu kolem 5 oC. Zimu ježek přečkává ve stavu hibernace, v pravém zimním spánku, kdy jeho tělesná teplota poklesne na pouhých 5 oC a tělesné funkce se zcela zpomalí. Až do jara musí vystačit se svými tukovými zásobami. Pokud se ježčata z druhého vrhu nestihnou do podzimu dostatečně vykrmit, patrně zimu nepřežijí. Když taková mláďáta vezmeme na zimu domů, zachráníme jim život. Jenže často omylem zachraňujeme i ježky, kteří to nepotřebují, což jim může spíše uškodit. (Michal S., IV. tř.)
POSTŘEHY DĚTÍ K PROJEKTU JEŽEK:
Na projektu o ježkovi se mi nejvíce líbilo, že tam každý mohl napsat, co o ježkovi ví. Překvapilo mě, že ježek rodí dvakrát do roka 2 – 10 mláďat. Kdybych byla ježek, přála bych si, aby nás nezajížděla auta. Líbila se mi pověst, jak vzniklo, že Jihlava má ježka ve znaku. (Káťa A., V. tř.).