Komu se nelení, tomu se zelení – a protože naše děti jsou opravdu pracovité, mění se nám zahrada před očima.
Rostliny, které jsme na podzim zasázeli do trvalkového záhonu a do bylinkové spirály, pěkně rostou. Kvetou skalničky na kamenné zídce. Radost máme i z rozkvetlých kakostů v broukovišti. Osázeli jsme vyvýšený záhon, zasadili topinambury (hlízy jsou chutné syrové v salátech i tepelně upravené, navíc jsou zdravé). Zaseli jsme ředkvičky a hrášek, zvětšili jahodový záhonek, protože zahrada musí být také chutná.
Část zahrady ponecháváme jako přírodní louku. Kvetoucí bylinky lákají motýly a jiný užitečný hmyz – a zahrada je otevřenou učebnicí přírodovědy. Děti vyrobily hmyzí hotely – příbytky, v nichž mohou přebývat užiteční pomocníci zahrádkářů – slunéčka sedmitečná, včely samotářky, škvoři a další.
Při jarní keramické dílně s paní Sedlákovou vyrobily děti pítka pro ptáčky. Protože máme ve škole dalekohledy, byli v zimě ti, kteří navštěvovali krmítka, kosi, sýkory, vrabci, zvonci, vděčným objektem pozorování. Teď sledujeme i další druhy ptáčků , kteří se vrátili ze zimovišť, jak zabydlují zahradu. Poznáváme některé z nich po hlase. Stromy, keře a vrbičkový tunel jim poskytují příhodné prostředí – úkryty i potravu.
V zahradě nepoužíváme žádné chemické přípravky na hubení „škodlivých“ živočichů nebo plevelů. Roundup a jiné podobné totiž zůstávají v půdě, dostávají se do vody a zpátky do potravního řetězce. Na jeho konci jsme my, lidé. A opravdu není náhoda, že přibývá zhoubných onemocnění … Mysleme proto, když se budeme rozhodovat, zda postřiky použít, či ne, na děti. Jsme zodpovědni za to, v jakém prostředí budou žít…
Čeká nás ještě dost práce, ale těšíme se, že i naše školní zahrada v brzké době získá titul přírodní zahrada.
Chtěla bych na tomto místě poděkovat všem rodičům, kteří nám pomohli s úpravami v zahradě, zejména pak panu Michalu Blažkovi za přestavbu „domečku “ se skluzavkou a výrobu laviček a stolku pro děti, panu Davidu Bačkovskému za dveře k“ domečku“. Děkujeme také maminkám za sazenice trvalek.
Srdečně Vás zveme na školní zahradu v sobotu 7. 6. v době od 16:00 do 18:00 hodin.
Přijďte se podívat, jak se naše zahrada v rámci projektu Chaloupek, o. p. s., Učíme se za školou, jehož partnerskou školou je také naše škola, mění v přírodní zahradu.
Dagmar Losenická