V okolí bývalých vojenských prostor v Bílku bylo před mobilizací 1938 vybudováno několik pěchotních bunkrů, které měly pomáhat při obraně tamějších muničních skladů.
Prostory bývalých kasáren v Bílku byly armádou využívány už v průběhu takzvané první republiky. Na začátku třicátých let pak vojenské špičky rozhodly, že v tamním areálu vyrostou také rozsáhlé muniční sklady. Jejich stavba byla zahájena už v roce 1932. Po jejich dokončení o pět let později však byly tyto nové prostory řadu měsíců využívány pouze jako zásobárny hospodářských produktů.
Prvorepubliková armáda sklady zbraněmi a municí zaplnila teprve v první polovině roku 1938, kdy začínalo být stále jasnější, že konfrontace mezi Československem a nacistickým Německem je nevyhnutelná. Protože zásoby v Bílku byly pro případnou válku velice důležité, bylo v okolí tamějšího vojenského prostoru vybudováno několik pěchotních bunkrů, které jsou typické spíše pro pohraniční oblasti naší republiky a ve vnitrozemí se až na okolí Prahy vyskytují jen velice výjimečně.
V současné době už není možné dohledat, kolik bunkrů mělo v okolí Bílku přesně vyrůst. Do dnešních dní se však dochovalo šest více či méně zachovalých objektů. Jeden bunkr je u obce Bílek na kraji lesa. Dva bunkry jsou postaveny na Babíně, na kraji lesa. Dalši dva lze nalézt u Kominíku podél staré vojenské silnice (černá cesta) před vjezdem do areálu. Nejzachovalejší bunkr se nachází u Střížova.
Nejpříznivěji turisticky dostupný je pak bunkr, který se nachází asi sto metrů za Bílkem. Nejlepší přístup k němu je po červené turistické značce, která vede z Chotěboře do Sobíňova. Obranný objekt je umístěn asi třicet metrů od značené cesty směrem k bývalému vojenskému prostoru.