Na tehdy nezastavěném severovýchodním nároží dnešních ulic Tyršova a Legií si v roce 1910 postavil vlastní rodinný dům Václav Pěch, významný chotěbořský stavitel začátku 20. století.

Menší pozdně secesní vila je částečně podsklepenou jednopatrovou stavbou, které od severu, na rozdíl od ostatních vil v lokalitě, chybí tradiční odstup od chodníku díky předzahrádce. Vila je tak z Tyršovy ulice postavena přímo v ulici.

Spisovatele si mohou kolemjdoucí připomenout pohledem na fasádu vily.

Spisovatele, básníka a novináře si mohou kolemjdoucí připomenout pohledem na fasádu vily.   FOTO: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

K hlavnímu jednopatrovému bloku budovy, umístěnému svou delší stranou směrem k vozovce, přiléhá od jihu také patrové, úzké zahradní křídlo se zděným štítem.

Prodloužení domu má jednoduchou sedlovou střechu, hodně převýšená ústřední část vily ale kombinuje, trochu nevyváženě, různé typy střech.

Štít na uliční straně vily koresponduje s mozaikou připomínající slavného obyvatele stavby.

Štít na uliční straně vily koresponduje s mozaikou připomínající slavného tvůrce.  FOTO: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

K severu vychází z hlavní střechy zašpičatělý výběžek, zakončený skládaným prkenným štítem, odkazující motivem i barevností na architektonickou tvorbu Dušana Jurkoviče, inspirovanou slovanskými lidovými stavbami a dekoracemi.

V jihozápadním rohu vily byl vklíněn jednopodlažní přístavek s koupelnou. Protilehlou stranu hlavního objektu obklopovala prostorná, ale původně jen přízemní přístavba.

Fasády vily jsou řešeny hodně střídmě, v duchu pozdní secese.

Stavba má elegantní dveře i okna.

Stavba má elegantní dveře i okna.  FOTO: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

V osmdesátých letech byl dům necitlivě přestavěn pro provoz školní družiny, v devadesátých letech došlo k jeho částečné obnově.