Obec Oudoleň
česky english deutsch

 

Vznik názvu obce

14.5.2008

Jaroslav David, Pavel Rous      
NEVIDITELNÍ SVĚDKOVÉ MINULOSTI 
Místní a pomístní jména na Vysočině   

JITKOV a OUDOLEŇ

     Vesnici Jitkov nedaleko Chotěboře založili podle místní tradice středověcí horníci, kteří si předsevzali „jít na kov“. Jitkov opravdu leží na okraji starého (česko)bělského hornického obvodu a přímo v Jitkově v poloze Na štůle ústila jedna z odvodňovacích štol. Tím však pro citované lidové vysvětlení spojení s historickou realitou končí.
      Původ pojmenování Jitkova  a sousední Oudoleně je vylíčen v barvité pověsti z Chotěbořska. Podle ní žili na zemanském dvoře zvaném Přechod Jitka a Údolen (jinak Odolen), sirotci po pánu z Dolan. Jejich sídla se chystal zmocnit loupeživý rytíř Mikeš, jenž sídlil na nedobytném hradu Sokolov u Chotěboře. O úkladném záměru se však dozvěděl velitel místní zemské stráže. Mikešova družina byla při přepadení dvora Přechod rozprášena a její zlopověstný vůdce přišel o život. Z jeskyně pod řečištěm Doubravy vyzvedli Mikešův poklad, z něhož část král věnoval Jitce a Údolenovi jako náhradu za utrpěnou škodu. Oba si pak postavili nové dvory Jitkov a Údoleň, které byly historickým počátkem dnešního Jitkova a Oudoleně.
      První písemnou zmínku o Jitkově máme z roku 1269 (Jithcow). Dlouho se mělo za to, že název vznikl z osobního Jutka, přičemž ale místo správného Jutčin nebo Jitčin vznikl Jitkov. Mělo se tak stát pod vlivem okolních místních jmen jako např. Střížov, Sobíňov. Pak se přišlo na to, že ve středověkých Čechách existovalo mužské osobní jméno  Jutek, které je mnohem pravděpodobnějším základem u nás naprosto ojedinělého místního názvu Jitkov.
      Věnujme ještě pár slov Oudoleni. Podle první zmínky z roku 1397 (Udolen, Odolen) pochází jméno  Oudoleň z tvaru Odoleň, což znamená „Odolenův„ (např. dvůr). Jak vidno, na rozdíl od vysvětlení původu jména Jitkov se výše citovaná pověst překvapivě nemýlila. V minulosti byl však původní název Odoleň spíše spojován se slovem údolí a podle toho změněn na Audoleň a pak Oudoleň. Nejspíš tomu napomohla skutečnost, že Oudoleň je skutečně situována v údolí potoka. Ve snaze o spisovný tvar se před sto lety vyskytla i varianta Údolín.
      Pokud jde o dvůr Přechod či Příchod, ten skutečně existoval někde  okolí Sobíňova a Bílku, poblíž řeky Doubravy. Prvně je zmíněn k roku 1242 jako vesnice („villa Prehod“), k roku 1384 zde uveden dvůr („in Prziechodye curiam“). Konkrétní poloha Přechodu je ale záhadou odolávající dosavadním snahám o objasnění. Jméno Přechod  (Příchod) zřejmě upozorňovalo na blízký brod na cestě křižující Doubravu.

Anketa

Souhlasíte s návrhem zákazu prodeje energetických nápojů dětem do 15 let?
0
0

Historie anket

Náhodné foto

Mateřská škola - Začalo nám září

Počasí

Počasí

Novinky e-mailem

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více